Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Коднянська сільська рада» (код ЄДРПОУ: 04348332) був реорганізований і увійшов до складу Станишівської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

Історія села


Литовський та польський період

Містечко під назвою Коденград вперше згадується у письмових джерелах 1301 року. Знаходилася у складі Литовського князівства 1362, а після його об’єднання з Польщею в 1569 року — у складі Речі Посполитої.

В цей час Кодня належала знатному білоруському княжому роду Сапігів. В кінці XIX ст. вона належала графу Аполлону Лєдуховському.

Вигляд Кодні. XIX століття:

Коліївщина

1768 в Холодному Яру поблизу Чигирина почалося повстання запорожців і гайдамаків під керівництвом Максима Залізняка та Івана Гонти, що отримало назву «Коліївщина». Повстанці захопили ряд міст: Середнього Придніпров’я, штурмом узяли Умань, і Річ Посполита була вимушена звернутися до Катерини II з проханням сприяти в придушенні бунту.

Російські і польські війська незабаром розгромили розрізнені загони повстанців, а захоплені в полон повстанці були жорстоко покарані. Влаштовувалися показові страти в різних містах Речі Посполитої, а в Кодні відбулася масова різанина. Під керівництвом коронного воєначальника Юзефа-Ґабріеля Стемпковского повстанцям рубали голови, садили на палю, чвертували. Тут стратили близько 300 учасників «Коліївщини», і село стало символом скорботи і пам’яті про волелюбних і непокірних синів українського народу.

Як писав у своїх спогадах Михайло Станіславович Чайковський:

Я родился в селе Гальчинце, волынской губ. житомирского уезда, в кодненском приходе, в 13 верстах от Бердичева, этого торгового Иерусалима израиля, в приднепровской Руси, в 9 верстах от «святой» Кодни, где карали гайдамаков Гонты и Железняка мечем, колом и виселицей во славу короля польского и Речи Посполитой. Такой страх был наведен тогда на украинский люд, что до сего дня этот люд, произнося угрозу или проклятие, повторяет: «щоб тебе свята Кодня не минула!»

До 200-ліття трагедії на околиці Кодні, на козацькому кургані-могилі, оточеною щільним кільцем дерев, встановлений монумент пам’яті учасників «Коліївщини» (29 червня 1968 р.).

Пам’ятник коліївщині у Кодні:

Комуністичний Голодомор

1917 року Кодня увійшла до складу УНР, але внаслідок Громадянської війни у 1920 році окупована військами московсько-більшовицької Червоної армії. 1929 року відбулась масова насильницька колективізація з вилученням земель у заможних землевласників. 1932 року населення пережило Голодомор, який забрав життя переважно дітей та старих. Через 9 років Кодня була окупована німецько-гітлерівськими загарбниками.


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *